Kamil Bałuk

Reporter, podcaster, autor książek, wykładowca, szkoleniowiec, ojciec dwójki intensywnych dzieci, ostatnio entuzjasta generative AI i prompt engineeringu.

Absolwent MISH, filologii niderlandzkiej, socjologii oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Studiował na uniwersytetach we Wrocławiu, Warszawie, Uppsali (Szwecja) i Brnie (Czechy). Stypendysta MEN, MNiSW i MKiDN.

 Autor wydanej w czterech językach książki reporterskiej Wszystkie dzieci Louisa (2017), współautor bestsellerowej biografii Wodecki. Tak mi wyszło (2018) oraz zbioru wywiadów Dawno temu w telewizji (2023). Kończy książkę reporterską o współczesnej Holandii (niestety kończy ją już ósmy rok). Publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach” i „Magazynie Książki”. Za reportaże i wywiady nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego.

Twórca podcastów Dawno temu w telewizji w newonce.radio, Disney100, Bałuk gada o latach 90. Dobra prasa (z Bartoszem Zalewskim). Współtwórca audioserialu kryminalnego realizowanego z Justyną Mazur (Piąte. Nie zabijaj) i Wojciechem Oleksiakiem (Supernowa. Historia Arkadiusa), premiera w 2024 roku.

Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie i wykłada w Polskiej Szkole Reportażu, a wcześniej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. i na Uniwersytecie Dzieci.

Poprowadził w Polsce i w Europie dziesiątki spotkań autorskich, warsztatów, zajęć i wykładów po polsku, angielsku i niderlandzku.